Актуална информация
Послание от Председателя
Международно сътрудничество
БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ ПО ЗДРАВНИ ГРИЖИ
Международно сътрудничество
МЮНХЕНСКА ДЕКЛАРАЦИЯ
8-ма годишна среща на Европейския Форум
на сестринските и акушерски асоциации и СЗО
състояла се на 24.06-25.06.2004 г. в Скопие, Македония
Деветата годишна среща на Европейския форум на националните сестрински и акушерски асоциации и СЗО
Оценки на мисията на Европейската комисия
МЮНХЕНСКА ДЕКЛАРАЦИЯ
 
МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ СА ВАЖЕН РЕСУРС НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
17 ЮНИ 2000
Втората Европейска конференция на СЗО по сестринско дело и акушерство, с участието на министрите на здравеопазването, разгледа уникалния принос в развитието на здравеопазването и медицинското обслужване на населението на Европа на шестте милиона медицински сестри и акушерки, които работят в европейския регион.
За изминалото време от Първата конференция на СЗО по сестринско дело (повече от десет години) в Европа бяха направени редица стъпки, насочени към повишаване на статута на медицинските сестри и акушерки и за максимално използване на техните потенциални възможности.
Ние, министрите на здравеопазването на страните членки
на Европейския регион на СЗО, взели участие в Мюнхенската конференция:
Считаме, че медицинските сестри и акушерки играят важна и все по-нарастваща роля в решаването на настоящите проблеми на общественото здравеопазване, а също така в оказването на висококачествена, ефективна, достъпна за всички и непрекъсната медицинска помощ, насочена към удовлетворяване на изменящите се потребности на населението и осигуряване на правата на човека.
Настоятелно призоваваме, всички, имащи отношение ръководни органи в Европейския регион на СЗО, да усилят своите действия по укрепване на сестринското и акушерското дело посредством:
•    Осигуряване на участието на медицинските сестри и акушерки в процеса на вземане на решения на всички равнища на разработка и реализация на политиката на здравеопазването.
•    Решаване на съществуващите проблеми, в частност в такива области като кадровата политика, осигуряване на равни възможности на мъжете и жените, нисък статус на сестрите и акушерките при доминираща роля на лекарите.
•    Осигуряване на възможности за служебно израстване и създаване на съответни финансови стимули.
« Равнища при разработката и реализацията на политиката на здравеопазването. Решенията на тяхната дейност се вземат от лекарите. Например, без разработването на пакет за „добрата здравна грижа" една частна практика или хоспис за здравни грижи не би могъл да сключи договор с НЗОК.
•    Не е разработена система за служебно израстване на сестрите и акушерките. Необходимо е да се внедри система за оценка на дейността им, обвързана със съответните стимули.
» Необходимо е стимулиране и подкрепа на научните изследвания по сестринска и акушерска практика.
•    Необходимо е официално регламентиране на документацията, която определя автономността, непрекъснатостта и качеството на здравните грижи, на основата на която може да се прави както оценка на дейността на специалистите по здравни грижи, така и на обема и качеството здравни грижи, получени от конкретен пациент
Психично здраве, медицински сестри и акушерки
8-ма годишна среща на Европейския Форум
на сестринските и акушерски асоциации и СЗО
състояла се на 24.06-25.06.2004 г. в Скопие, Македония
Европейският Форум на сестринските и акушерски асоциации и СЗО е основан през ноември, 1996 г, като обща инициатива на Европейските сестрински и акушерски асоциации и Регионалното бюро на СЗО, оценявайки важността на диалога между тях и възможността за общи усилия за промоция на здравето и здравните грижи в Европа. Всяка година се провежда среща, на която се оценява постигнатото от всяка асоциация - членка в областта на здравните грижи по предварително възприети програми. Мотото на тазгодишната среща беше „Психично здраве, медицински сестри и акушерки" като подготовка за срещата на министрите на здравеопазването от Европейски регион през 2005 г.
Срещата, на която присъстваха представители на 36 асоциации, протече според Устава в две части:
1.    Техническа   -   за  избор   на нови  членове  на  Изпълнителното бюро, и
2.   Дискусионна   -    обсъждане на проблемите на психичното здраве и мястото и ролятана медицинските сестри и акушерки, работещи в здравната система, но не само в специализираните заведения, при промоция, профилактика и лечение на психичните заболявания.
БАПЗГ беше представена от 6-член-на група под  ръководството на проф. д-р Станка Маркова. Участието ни беше достойно оценено от колегите от СЗО и Форума. Възползвахме се от възможността да представим пред международната сестринска общност острия проблем с несправедливо осъдените на смърт български медицински сестри и палестинският лекар в Либия. Получихме силна подкрепа за нашата декларация. Особено бяхме поласкани от отношението и реакцията на Кралския сестрински колеж от Англия, които на своя конгрес през май 2004 г, са отправили зов за подкрепа към колегите от целия свят.
Бяхме много сърдечно приети от македонските колеги. Обещахме си бъдещо активно сътрудничество и участие в общи балкански проекти.
На 8-мата годишна среща бе приета Резолюция, която отразява разбирането на сестрите и акушерките за психичното здраве и силното им желание да предоставят на хората по-адекватни и по-качествени здравни грижи.
Резолюция
Европейският Форум на сестринските и акушерски асоциации и СЗО:
1.    Признава Резолюция WHA 55.10 за психичното здраве и откликва на призива за действие.
2.   Е  уведомен,  че  годишната регионална среща на министрите на здравеопазването на страните - членки на СЗО за психичното здраве, на тема „Да посрещнем предизвикателствата, да изградим решенията", ще се състои в Хелзинки, Финландия, на 12 - 15.01.2005 г.
3.   Осъзнава изключителния товар от психични проблеми върху индивидите, семействата и общностите, които увеличават смъртността, причиняват значителна инвалидност и повишават риска от социална изолация.
4.   Осъзнава,   че  дискриминацията  и  насилието над личността са най-важните препятствия пред грижите за хора с психични проблеми.
5.    Знае, че съществуват ефективни възможности за промоция на психичното здраве и профилактика и лечение на психичните заболявания.
6.    Разбира, че възможностите за инвестиции за психичното здраве в много страни са ограничени, сравнени с възможностите за ефективно лечение.
7.    Разбира, че липсата на адекватно обучени мед. сестри и акушерки в първичната здравна помощ е основна бариера за получаване на подходящи здравни грижи.
8.   Осъзнава, че общите сестрински и акушерски програми не подготвят „специалисти" по психично здраве.
9.   Осъзнава, че много сестри имат недостиг на обучен сестрински персонал за работа с психично болни.
10.  Осъзнава, че понякога самите мед. сестри и акушерки упражняват дискриминация.
11.  Ние настояваме Правителствата ни да:
-  Увеличат   средствата   за   промоция, профилактика и лечение на психичните заболявания.
-  Улеснят достъпа до психични грижи в първичната здравна помощ и да гарантират, че мед. сестри и акушерки са адекватно подготвени за това.
-  Подпомогнат развитието на обществените здравни служби за психични грижи.
-  Внедрят програми за редуциране на дискриминацията върху хора с психични проблеми.
-  Осигурят продължително следдипломно обучение за „специалисти" по психично здраве за мед. сестри и акушерки.
-  Осигурят необходимия персонал от подготвени мед. сестри и акушерки за специализираните психиатрични заведения.
12. Задължава мед. сестри и акушерки да:
-  Зачитат и уважават човешките права и автономността на хора с психични проблеми.
-  Допринасят за спиране на дискриминацията върху хора с психични заболявания.
-  Участват в обществения дебат, за да се разберат проблемите на хората с психични отклонения от обществото и да се улесни техния живот и този на семействата им.
-  Разширяват ролята си при лечение и подкрепа на хора с психични проблеми.
-  Участват   в   научно-изследователска дейност по психично здраве.
 
 
На 17 и 18 март т. г. в Копенхаген, Дания, се проведе Деветата годишна среща на Европейския форум на националните сестрински и акушерски асоциации и СЗО. БАПЗГ беше представена от проф. д-р Станка Маркова и Милка Василева.
 
На срещата беше отчетена дейността на асоциациите след Осмата среща в Скопие през 2004 г., по темата „Промоция, профилактика и лечение на психичните заболявания и приноса на медицинските сестри и акушерки". Изразено беше удовлетворението на Сестринския отдел на Регионалното бюро на СЗО от огромната работа, извършена от сестринските и акушерските асоциации за внедряване в практиката на нови модели за подобряване на грижите за психично болните, за подпомагане на семействата им и за вграждането им в обществото.
 
Новата тема, по която предстои да работим до Десетата среща през 2006 г. е: „(Здравето на майките, децата и младите хора и затлъстяването като рисков фактор за здравето". От националните сестрински и акушерски асоциации се очаква да проявят голяма активност за запознаване на обществото с този проблем и да разработят програми за въздействие върху рисковите групи, както и да настояват пред управляващите за приемане на нормативни документи за защита на потребителите по отношение на хранителните продукти и да изработят национални стратегии за борба със затлъстяването.
 
В следващите броеве на списанието последователно ще представим Декларацията, приета на Деветата среща,
както и Европейските директиви за професиите на медицинските сестри и акушерки
и стратегията на ОЮ за развитие на тези професии до 2008 г.
 
Оценки на мисията на Европейската комисия
        Експертната мисия на Европейската комисия направи през изминалата седмица основен преглед на лечебните заведения, аптеки и полувисши медицински колежи и даде висока оценка за постигнатия напредък в областта на здравното законодателство в съответствие с директивите на ЕС и готовността на българската здравна система за привеждането й според европейските критерии.
        Това е основният извод от завършилата Втора партньорска проверка от експерти на Европейската комисия в областта на взаимното признаване на дипломи, удостоверения и други документи за формална квалификация на регулираните медицински професии, за които има секторни директиви на Европейския съюз. Регулирани медицински професии са тези на лекарите, стоматолозите, медицинските сестри, акушерките и фармацевтите.
        Евроекспертите констатираха значителен напредък в областта на обучението на лекарите след предишната проверка през 2000 г. Държавните изисквания отговарят на изискванията на европейските директиви. Много добро е впечатлението на експертите от посетените частни практики. Докладван е и напредък в областта на фармацията след посещението през 2002 г. Извършените промени в учебните планове са в съответствие с всички европейски директиви в тази област. Според експертите от мисията новоприетият Закон за здравето създава добра регулация за професията магистър по фармация.
        Сред препоръките, отправени от представителите на мисията, е да се разделят по-ясно дейностите на медицинските сестри и акушерките. Трябва да се подобри и информираността на съсловието. Важна роля в това отношение ще играе и главната медицинска сестра, каквато длъжност е разкрита в Министерството на здравеопазването и предстои да бъде заета след конкурс.
        По време на мисията на евроекспертите бе обсъден и въпросът с хармонизирането с директивите на ЕС на учебните програми за обучението на медицинските специалисти. В момента обучението у нас за придобиване на образователно-квалификационна степен „специалист" с професионални квалификации „акушерка", „медицинска сестра", „медицински лаборант", „рентгенов лаборант", „рехабилитатор", „фелдшер", „санитарен инспектор", „ортопедичен техник" и „масажист" е с продължителност по учебен план 3 години /6 семестъра/ с общ минимален хорариум 3200 академични часа.
        Съгласно Единните държавни изисквания завършилите медицински колеж имат 3-годишно обучение, но повечето от завършилите полувисше образование имат 2 или 2,5-годишно обучение.
        Директивите на ЕС изискват 3-годишно обучение при хорариум от 4600 часа.
        Медицинските сестри, които имат квалификация, призната с редовни документи, не се нуждаят от допълнително обучение, за да работят в България. У нас те могат да упражняват професията си с тази си диплома съгласно текста от Закона за висшето образование.
        Само медицинските сестри, които желаят да работят в страните членки на ЕС, е необходимо да отговарят на изискванията в директивите - т.е. да покажат, че имат 3-го-дишно обучение и 4600 часа хорариум. По тази причина за тях на този етап е необходимо да получат допълнително обучение за липсващия им хорариум. Те могат да кандидатстват в съответните медицински колежи и след 1- или 2- семестриално обучение да придобият новата степен „специалист". Няма срок, в който те трябва да получат това допълнително обучение. Всички медицински сестри, които ще имат желание да упражняват професията си в рамките на Европейския съюз, ще имат достатъчно време и възможности да придобият необходимата им квалификация.